Někdo přijde k rybařině v důchodu, někdo uprostřed života a někdo v mládí. Někdo se k němu vrátí, nebo vrací podle toho jak má čas a chuť se tomuto, v dnešní době sportovnímu lovu (rybolovu), věnovat. Tak jako tak, člověk se dostane do přírody a může zapomenout na dennodenní vyčerpávající a stresující honičku za vytvářením hodnot hrubého domácího produktu.
Příroda je lék
Přesně tak, sedět jen tak na břehu rybníku, nebo řeky není jenom tiché bláznovství. Je to především perfektní forma relaxace, kdy prostě jenom sedíte a vnímáte okolí. Přestanete cokoliv řešit, přestanete na cokoliv myslet, přestanete mluvit, můžete i na chvíli zavřít oč, vyprázdníte si hlavu. Na chvíli jste součásti jednoduchého světa. Mravence, který Vám leze po ruce stačí sfouknout. Máte možnost rozhodnout se co provedete s jeho životem. Není to malichernost, je to skutečně tak. Stejně tak má každý člověk možnost rozhodnout se jak naloží se svým životem.
Rybařina, těžká dřina
Někdy je to složitější, než se zdá. Rybářský sport prožíval kolem roku 2020 renesanci a stal se zajímavou obchodní komoditou. Proto si my rybáři kupujeme všechna ta udělátka. Dostat je potom k vodě je někdy těžká dřina. Navíc, když je třeba trochu upravit místo pro chytání. Je třeba trošku posekat nebo ušlapat trávu, odvalit dva, tři kameny.
Pamatujte, že úprava v terénu by měla být co nejméně invazivní, jednoduše řečeno v harmonii s přírodou
Adrenalin jo, ale musí se ním šetřit
Když už je člověk na rybách, tak se také může stát, že něco chytí. Já sem začal před časem s technikou tzv. feeder a díky této technice mám docela úspěchy. Přesněji řečeno, když jdou na chvilku k vodě, tak vždycky něco chytnu. K větším rybám se člověk musí prochytat.
Chytejte ryby a nesoustřeďte se jen na kapitální kusy. Buďte k rybám šetrní.
Když už něco většího přijde, tak adrenalin, který se vyplaví do krve zajistí skvělý zážitek, na který se jen tak nezapomíná. Opakovaný úlovek postupně přináší menší a menší „potěšení“ a stává se, že rybář se začne soustředit na chytání větších úlovků rekordních rozměrů. A úplně zapomene na tu krásu a divokost přírody ve které je. Příroda je pro něj automatickou součástí. Podle mě si jí tolik neužije.
Ryba na grilu, pohoda, klídek a tabáček…
Rybí maso je zdravé. Někteří rybáři, tedy zastánci metody „Chyť a pusť“ mají na konzumaci ryb vlastní názor a ulovené ryby zkrátka vždy pouští zpět do vody. Člověk ale odjakživa ryby lovil za účelem obživy, což v dnešní době není v našich končinách moc obvyklé. Já si některé ryby nechávám a s chutí si je sním. Příprava ryb na grilu je fajn spojení příjemného s užitečným.
Rybařina je zkrátka způsob, jak pohodlně vystoupit z vlastní komfortní zóny, být v přírodě na vzduchu a na slunci, hýbat se a zažít něco netradičního.